Październik 25 2020 08:26:32
Nawigacja
Szkolorze już sztartli.
To je prowda! Niekierzy już muszom z pukeltaszom do budy lotać.

A niekierzy, jak Mirek SQ9SHY dali dychajom i chytajom kapry i inksze łone.

Kris SP9NLX namawioł tych co sie bojom, że skrzinka antynowo idzie złonaczyć z tego co sie mo w szuflodce. I nie ma sie co łonaczyć ino trza sie wzionć za robota!

Gregor SP9CH, tyn co złonaczył Echolinka, mioł dzisiej narada w klubie.

Szeryf wspomnioł o HamFeście. Bydzie chyba za miesionc. Do znać jak to łobgodo z Bynym.

Antek SP9SM i Pyjter SP9TPZ namawiali do zawodów IARU na 2m. Terozki bez weekend bydzie tyn miszung.

No i na koniec nowino! Nojprzod napisoł mi ło tym Jarek SP9HGN a potym Marek SQ9LOJ.

Pamiyntocie co loto nad naszymi gowami? Niy niy to niy te klamory łod Elona ale taki geryjt co je srogi jak plac do fusbalu.

Ja ja to je to ło czym my godali 9 lot tymu...... ISS - międzynarodowo stacja kosmiczno.
I se podziwejcie co te ludzie tam już pochajom:

WCIEPLI TAM PRZEMIYNNIK CROSS-BANDOWY! Tera to bydymy godać !!!

tłumaczenie ze źródła:

*****************************

Dzięki wspaniałej pracy zespołu ARISS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej działa nowy system Voice Repeater!
Oto informacje o dostępie:

Tryb: głos FM
Częstotliwość łącza w górę: 145,990 MHz, PL 67,0 Hz
Częstotliwość łącza w dół: 437,800 MHz


Zespół ARISS z przyjemnością informuje, że konfiguracja i instalacja pierwszego elementu naszego systemu radiowego nowej generacji została zakończona i obecnie trwają z nim amatorskie operacje radiowe. Ten pierwszy element, nazwany InterOperable Radio System (IORS), został zainstalowany w module Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Columbus. IORS zastępuje system radiowy Ericsson i moduł pakietowy, które zostały pierwotnie certyfikowane do lotów kosmicznych 26 lipca 2000 r.

Początkowo nowy system radiowy działa w trybie cross-band repeater FM z częstotliwością łącza w górę 145,99 MHz z tonem dostępu 67 Hz i częstotliwością łącza w dół 437,800 MHz. Aktywację systemu zaobserwowano po raz pierwszy 2 września o godzinie 01:02 czasu UTC. Specjalne operacje będą nadal ogłaszane.

IORS został wystrzelony z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego 6 marca 2020 r. Na pokładzie misji zaopatrzeniowej SpaceX CRS-20. Składa się ze specjalnego, zmodyfikowanego przestrzennie transceivera JVC Kenwood D710GA, wielonapięciowego zasilacza opracowanego przez ARISS oraz kabli połączeniowych. Projekt, rozwój, produkcja, testowanie i uruchomienie pierwszego IORS było niesamowitym, pięcioletnim osiągnięciem inżynieryjnym, dokonanym przez zespół wolontariuszy ARISS ds. Sprzętu. Umożliwi to nowe, ekscytujące możliwości radioamatorom, studentom i ogółowi społeczeństwa. Możliwości obejmują radio o większej mocy, wzmacniacz głosu, możliwości cyfrowego radia pakietowego (APRS) oraz system telewizji wolno skanującej Kenwood VC-H1 (SSTV)…


Fred, AB1OC już podzielił się wrażeniami:
Mogłem dziś rano obsługiwać kilka stacji przy użyciu nowego wzmacniacza głosu ISS. Jest bardzo czuły i nadaje 5 watami do Ziemi z dobrą anteną na ISS. Udało mi się nawiązać solidne kontakty przy użyciu stacji naziemnej przy użyciu tylko 1,5 wata, gdy ISS znajdowała się 10 stopni nad horyzontem. Przynajmniej jeden z moich kontaktów był ze stacją używającą HT z anteną biczową!

Przemiennik jest dostatecznie czuły i wykorzystuje poziom mocy, który umożliwi osobom z anteną HT i biczową nawiązywanie kontaktów za pomocą ISS, gdy jest blisko horyzontu. Powinno być również łatwe nawiązywanie kontaktów za pomocą mobilnych zestawów, które mogą również obsługiwać pracę w pasmach. Zaprogramujcie swoje radia!

*****************************

To tela na tera! Pora zdjynć mocie we GALERYJI.

73 de Pyjter SP9TPZBreaking News 015/2020


Marek SQ9LOJ relacjonuje swoje zmagania z balonami:

Hej,
krótka relacja z testów z balonami:
Balony wystartowały zgodnie z planem z Wrocławia kierunek północny wschód.
Bardzo mocne sygnały na FM oraz APRS. Udało się zdekodować wiele ramek na reczniaku i gumowej antenie powyżej 350 km
Udało się zaliczyć 3 qso z stacjami organizatorów (chyba wszystkimi). Bardzo dobrze prowadzony ruch na przemienniku pozwolił wielu krótkofalowcom nawiązać QSO.
Mój sprzęt bj318 5-25W yaga 5/9el 2/70.
Nasłuch APRS HG-UV98
Pozdrawiam 73 Marek

Niech powyższy tekst uzupełni grafika z naszej GALERII.
A komu jeszcze mało może posłuchać fragmentu QSO.

DZIĘKI Marek za ciekawy materiał! de Piotr SP9TPZ

Breaking News 014/2020


Marek SQ9LOJ informuje:

W najbliższą sobotę 29 sierpnia ekipa klubu SP6ZWR przeprowadzi 3 testowe loty balonów stratosferycznych wyposażonych w krótkofalarski sprzęt radiowy. Testy radio-balonowe SP6ZWR lato 2020 rozpoczną się około godziny 15:00 czasu lokalnego. O ile wraunki pogodowe dopiszą planujemy: 15:00 (13:00 UTC) - start pierwszego balonu, w którym będziemy testować nowe rozwiązanie dotyczące powłoki (balonu nośnego). Wyposażenie - nadajnik APRS 432.500MHz 15:30 (13:30 UTC) - start drugiego balonu, w kórym będziemy tetsować nowe rozwiązanie dotyczące powłoki (balonu nośnego). Wyposażenie - nadajnik APRS 432.500MHz 16:00 (14:00 UTC) - start trzeciego balonu z eksperymentem radiowym oraz kamerą wykonującą zdjęcia. Wyposażenie: - Kamera wykonująca zdjęcia - Nadajnik APRS 144.800MHz - Nadajnik APRS 432.500MHz - Nadajnik telemetryczny w technologii Lora WAN (link do podglądu telemetrii udostępnimy chwilę przed startem). - Przemiennik 2m/70cm działający w systemie CROSS BAND REPEATER. Częstotliwość wejściowa: 144.5125MHz FM (narrow fm) Częstotliwość wyjściowa: 437.9875MHz FM Przemiennik jest maksymalnie uproszczoną i "odchudzoną" konstrukcją, jaką udało nam się zbudować. Nie posiada sterownika, podtrzymania nośnej itd. Nadajnik pracuje cały czas, więc nawet w momentach kiedy żaden korespondent nie będzie do niego nadawał, emituje nośną. Jest "transparentny", nie wymaga żadnego subtonu, CTCSS, i innych podobnych rozwiązań. Aby z niego skorzystać wystarczy nadać na częstotliwości wejścia 144.5125MHz (N-FM), i odbierać na wyjściu 437.9875MHz. Operatorem prowadzącym testy zgodził się być nasz kolega Robert SP6VWX, który postara się odbierać Waszą korespondecję i odpowiadać na nią, potwierdzając tym samym skuteczność i poprawność pracy. Bardzo prosimy o cierpliwość i danie szansy innym chętnym do przetestowania tego eksperymentalnego przemiennika. To jest eksperyment, który mamy nadzieję powiedzie się i będzie kolejnym etapem naszych misji radiowo-balonowych, na bazie którego w przyszłości powstanie bardziej zaawansowana konstrukcja. Zapraszamy do testów, odsłuchów oraz śledzenia naszych misji. Miejsce startu - okolice wsi SOKOLNIKI (Kąty Wrocławskie) godz 15:00, 15:30, 16:00.
Już prawie po wakacjach!


To był ostatni wakacyjny czwartek klubowy w tym roku. A to oznacza, że za nami m.in. odpust w Mokrym.
A Ci, co znają mikołowską historię, wiedzą że piersze ogórki kiszone były zawsze w połowie sierpnia na mokierskim Łodpuście.

I jakież było dziś zaskoczenie, kiedy nasz dostawca krówek, Krystian SP9LIV, spytał czy skosztowalibyśmy jego chleba z tustym i łogórkami kiszonymi???
Jedynie Ci co byli w klubie, mogli doświadczyć atmosfery tego zaskoczenia. Nic lepszego na te pokręcone czasy nie mogło nas spotkać, przecież kiszonki są najlepszą metodą podnoszenia odporności organizmu!

Uważny obserwator mógłby zaryzykować stwierdzenie, że PKSy zmieniają pH-a. Nic bardziej mylnego!
Parę minut po Krystianie do klubu wkracza Piotr SQ9PQB częstując nas geburstagowymi maszketami!

STO LOT Pyjter! Dużo zdrowia i radości z Twoich Dziołchów! No i wielu wygranych zawodów radiowych!

W klubie pojawiło sie wiele dawno nie widzianych twarzy.
A tematów radiowych też nie zabrakło.
Antoni SP9SM porządkował sprawy formalne klubu a TPZecik próbował tłumaczyć harmonicznej Pawła SQ9MSD, Anitce, zawiłości transmisji FT8.

Ten dzisiejszy tłok to pewnie oznaka, że kolejne letnie wakacje zbliżają się do końca. Ponoć w tym roku popularne było Rodos.

Parę zdjęć z dzisiejszego mixu wrażeń można obejrzeć w GALERII.

73 de Piotr SP9TPZ
Co w lampie piszczy?


Dzisiejsze spotkanie klubowe było pełne pytań.

1. Gdzie jest Szef? Ostatnio przyjmował życzenia urodzinowe. Czyżby jeszcze balował?
2. Dlaczego do kawy nie było krówek? Czyżby nasz dostawca krówek (SP9LIV) miał problemy produkcyjne?
3. Co to za antena? Zbyszek SP9GMI zastanawiał się co to za antena i jaki ma zysk?
4. Czemu wzmacniacz mocy zakłóca modem digi. Anotni SP9SM się nas poradził i problem rozwiązał! :)
5. Co w lampie piszczy? Jak nie ma kota to myszy szaleją! Odpowiednio przygotowani: Krystian, Antoni i Czesław organoleptycznie postanowili sprawdzić: co w lampie GU50 piszczy?

Tych pytajników sporo więc dla równowagi kuknijcie se do GALERYJI.

73 de Piotr SP9TPZ

Breaking News 013/2020


Mimo, że wakacje to nie próżnujecie.

Jarek SP9HGN:

O ile nic się nie schrzani w dniach 7-9.08 będę aktywny w Tatrach Wysokich. Z SOTA mam w planie koronę Wysokiej (OM/PO-004). Możliwe, że zawołam CQ też z "niesotowych" wierzchołków. Niestety tylko 2m/70cm, z ręczniaka i z fabrycznym ogonem.

Cześć!
Krótka relacja z niedzielnej aktywacji.

Jej wysokość Wysoka (OM/PO-004). Życiowe losu koleje nie sprzyjały ostatnio aktywacjom beskidzkich górek, więc gdy już dostałem od XYL zgodę na weekend w Tatrach, to żal było nie wykorzystać go choć w niewielkiej części na zawołanie CQ SOTA w Tatrach. Ze względu na wybrany przez nas wcześniej region, najbliżej było nam na Wysoką, a że mojemu kompanowi ten plan również pasował nie pozostawało nic innego jak spakować do plecaka radio i liczyć na dobrą pogodę w dniu planowanej aktywacji. Pierwszego dnia zdecydowaliśmy się na przewietrzenie się na wyjątkowo "powietrznej" grani Żabiego Konia. Żabi Koń nie łapie się na restrykcyjne kryteria kwalifikacji do SOTA. Z resztą. I tak zapomniałem rano zabrać TRX. Kolejnego dnia warunki nadal sprzyjały, więc 09.08.2020 ruszyliśmy znad Popradzkiego Stawu, przez Dolinę Złomisk w kierunku Wysokiej. Na szczycie byliśmy zgodnie z planem (prognozowana zlewa o 12) około 10:30. Po chwili sycenia się widokiem, szybka aktywacja między 10:40 a 11, w logu 8 QSO i zejście przez Wagę do Chaty Pod Rysami. A wszystko po to, by dowiedzieć się na Przełęczy pod Kogutkiem, że prognozowane opady przesunęły się na 17. Uff.
Dziękuję wszystkim za odpowiedź na CQ, a spotującym dziękuję za spoty, a ICM dziękuję za dynamiczne zmiany w prognozowaniu warunków pogodowych :)

Vy 73 de Jarek SP9HGN

Marek SQ9LOJ:

Witam,
tako krótko relacja z meteorów,
szału nie ma, kilkanaście stacji udało się odebrać i ani jednego qso
błędy i problemy techniczne na początku spowodowały stratę czasu i warunków.
Adam SQ9ONX miał podobne rezultaty, ale jesteśmy umówieni na zimę na Geminidy,a na jesień na satelity, szczególnie że we wrześniu mają być dwa nowe CAS-7A i CAS-7C
73 Marek

Jacek SQ9MDN:

Miłosz dostał plakietkę SOTA 9A od dwóch czołowych chorwackich aktywatorów Ivica 9A6CW i Ante 9A8RA z podziękowaniem za rozpropagowanie SOTA w 9A.
Będąc w Chorwacji spotkałem się z kolegami oraz parę górek z nimi aktywowałem. Zostałem poproszony aby i Miłoszowi przekazać plakietkę.

pozdrawiam, Jacek SQ9MDN

Zdjęcia z aktywności naszych Kolegów możecie obejrzeć w GALERII.

73 de Piotr SP9TPZ


P.S. Nie ważne, że nie zawsze wyszło. WAŻNE, ŻE PRÓBUJECIE.
Geburstag Szefa!


To Szefowe fajerowanie zwabiło do klubu muszkieterów...... przepraszom maszketerów!

Stasiu odbierał życzenia i częstował mikołowskim przysmakiem - kołoczym maślanym.

STO LAT w zdrowiu !!! Wielu DXów i nieustającej radości z hobby!

Zapach tego kołocza zwabił nawet Jacka SQ9MDN.
Miłosz SP9PND został doceniony na Chorwacji za propagowanie programu SOTA.

Mirek SP9MRT informuje:

Cześć !!!
Miło mi zakomunikować, że podobnie jak kilku kolegów z klubu SP9PKS ja również odbierałem sstv z ISS. Pomagały mi moje harmoniczne, ale tym razem postępowałem dość egoistycznie. Postanowiłem bowiem zdobyć certyfikat AMSAT Argentina. Warunki są dość wyrafinowane, ale jestem na półmetku. Ponieważ mam urlop wyłapałem wszystkie dziewięć sesji (cztery - czwartego i pięć piątego sierpnia).
Pozdrawiam Mirek SP9MRT z harmonicznymi.

Marek SQ9LOJ próbował nasłuchów MSK144 podczas roju Perseidów.

Także młode wilczki poczuły zew natury i ruszyły w góry z Rycerki Górnej, Piotr SQ9PQB i Bartek SQ9ORX postanowili z perspektywy gór zapolować na Perseidy.

... piękne zdjęcia i widoki...

Rzućcie okiem na foto-foto w GALERII.

73 de Piotr SP9TPZBreaking News 012/2020


To już niemal tradycja, że co roku w okresie wakacji Gang Dzikich Wieprzy wyrusza po przygodę.
Tym razem kierunek był inny. Wybraliśmy trasę SP9PKS-Olsztyn (k. Częstochowy)-Złoty Potok-Leśniów-Woźniki-SP9PKS.

Podziwialiśmy widoki z ruin zamku w Olsztynie, zjedliśmy pysznego pstrąga w Złotym Potoku, tam też zaczerpaliśmy ze źródła Zygmunta, następnie odwiedziliśmy Leśniów, gdzie co niektórzy regenerowali stawy w rześkim strumyku, a ponieważ byliśmy niedaleko to z radiową wizytą wpadliśmy do Woźnik, gdzie Henryk SP9WAI napoił spragnionych i pokazał swoje eksponaty.

Wspaniała pogoda - piękne landszafty - ludzie radiowej anteny, krótko: FANTASTYCZNIE !

Ci co się zastanawiali, czy do nas dołączyć, niech choć ciut poczują klimat dzisiejszej wyprawy oglądając naszą GALERIĘ.

73 de Piotr SP9TPZ
Letni relaks.


Wtorkowe i środowe bieganie z anteną po polu za obrazkami z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, uzasadnia dzisiejszy klubowy relaks.

Antoni SP9SM relacjonował finalne próby swojego PA na pasmo 145MHz.

Poruszono też temat anteny Double Bazooka.
Jak pisze IW5EDI:
Antena DOUBLE BAZOOKA to niezwykle szerokopasmowa antena półfalowa, która może wydajnie działać w całym paśmie amatorskim przy niewielkiej zmianie SWR. Konstrukcja anteny BAZOOKA została opracowana przez personel MIT na początku lat czterdziestych XX wieku do użytku przez rząd Stanów Zjednoczonych jako antena radarowa. Następnie została przystosowana do użytku amatorskiego w latach pięćdziesiątych.
Ta unikalna konstrukcja eliminuje potrzebę stosowania balunów dopasowujących antenę i może być zasilana bezpośrednio za pomocą kabla koncentrycznego 50 Ohm.

DOUBLE BAZOOKA jest sprawna w 98% i zazwyczaj zapewnia odczyty SWR poniżej 2: 1 w całym paśmie amatorskim.

Ponieważ antena nie ma odsłoniętego drutu metalowego, ładunki elektrostatyczne nie mogą się gromadzić, zmniejszając w ten sposób szum o 6 dB w porównaniu z antenami zbudowanymi z odsłoniętego drutu.

Zaleca się montaż DOUBLE BAZOOKA w konfiguracji odwróconego „V”, aby uzyskać optymalne wyniki. Jednak DOUBLE BAZOOKA można skonfigurować poziomo z równie dobrymi wynikami.

Antena 80-metrowa DOUBLE BAZOOKA będzie działać na pasmach od 80 do 10 metrów za pomocą tunera antenowego.


Opinie znajomych krótkofalowców też potwierdzają dobre funkcjonowanie anteny w zakłóconym środowisku.

Parę zdjęć i ilustracji znajdziecie w GALERII.

73 de Piotr SP9TPZ

Breaking News 011/2020


Dzieci w czasie deszczu .... SIĘ NIE NUDZĄ !

Wystarczy porwać jedno rodzinie (np. chrześniaka), zabrać ze sobą ręczniaka i jakąś kierunkową antenę (np. IOIO), coś do nagrywania lub dekodowania i ruszyć w teren.
Oczywiście należy wykorzystać okazję. A okazja taka była 4-5 sierpnia. Zgodnie z zapowiedzią na klubowej stronie: to nie J23 miał nadawać a stacja ISS transmitowała obrazy w standardzie SSTV (Slow Scan Television).

Można było nawet podejść minimalistycznie, jak Antoni SP9SM, który zabrał ręczniaka i tablet.

Marek SQ9LOJ także nadesłał wynik swoich nasłuchów.

Niewiele trzeba, by sprawić sobie radość i stać się zaczynem pasji u młodego człowieka.
Zamiast gadać, że nasze szeregi pokrywają się siwizną, lepiej coś zrobić, lepiej wykorzystać okazję !

Okazja, która już przeszła do historii została uwieczniona w GALERII.

73 de Piotr SP9TPZ
Półmetek wakacji.


Tak, tak! Już połowa wakacji.

Szef na urlopie. Dołączy do niego Grzegorz SP9CH. Echolink będzie wyłączony.
Mateusz SQ9MLZ odwiedził podziemne miasto.

TPZecik dzielił dzisiaj swoimi eko-plonami. Cukinie znalazły nowych właścicieli.

Marek SQ9LOJ informuje, iż:

w dniach 4-5 sierpnia rosyjscy kosmonauci na częstotliwości 145,800 MHz FM (prawdopodobnie przy użyciu PD-120) będą transmitować przez radio amatorskie obrazy Slow Scan Television (SSTV) z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Obrazy powinny być odbierane na Wyspach Brytyjskich i w Europie.

Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

Po długiej walce w końcu udało się okiełznać konfigurację WSJTXa dla Krystiana SP9LIV.
Radość ogarnęła nas dosłownie w ostatniej chwili spotkania.

Najlepiej oddaje to ostatnie zdjęcie GALERII.

73 de Piotr SP9TPZ
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAMYWygenerowano w sekund: 0.02 349,471 unikalne wizyty